משקל תינוקות

כל התינוקות יורדים במשקל אחרי הלידה. אמת או מיתוס?

האמת היא שזו עובדה נכונה. כל תינוק, קטן כגדול, יורד במשקל בימים הראשונים לאחר הלידה בשל עליה בחילוף החומרים, רמות סטרס גבוהות ומשטר אכילה שונה מזה שהיה רגיל אליו ברחם. השאלה כמה זה בסדר וממתי זה מתחיל להדאיג.

למפגש טיפול בתינוק

הוצאת תינוק מבית החולים

הכל תלוי, כמובן, במשקל הלידה של התינוק.

 

מצב תקין הוא שתינוק יכול לרדת עד 10% ממשקל הלידה שלו בימים הראשונים. כלומר, תינוק שנולד 3 ק"ג יכול לרדת עד 300 גר., וזה עדיין נחשב תקין. בהתאמה, פג של 1600 גר. יכול לרדת עד 160 גר. לאחר הירידה הראשונית, התינוק יהפוך מגמה ויתחיל לעלות במשקל.

הסיבה העיקרית שתינוק יורד יותר מ 10% ממשקל גופו היא בדרך כלל הנקה לא מספקת. לצורך כך חשוב מאד לקבל הדרכה נכונה להנקה עוד לפני הלידה (בקורס הכנה ללידה למשל) ולהיעזר ביועצת הנקה.

המצב האופטימלי הוא כזה שתינוק מתחיל לינוק מספר דקות לאחר שהגיח מבטן אימו. הדבר מחזק את תחושת הביטחון שלו, לאחר שיצא ממקום מוגן ושקט אל חדר מואר ורועש, לאחר שהחל לנשום לראשונה בחייו, וכל הסיטואציה מאד מלחיצה עבורו. הנקה וביסוס רפלקס היניקה מנחמים אותו ומפחיתים את תחושת הסטרס, התורמת המשמעותית לירידה במשקל. ההנקה הראשונית גם נותנת לתינוק כמה טיפות חלב המכיל ריכוז גבוה של גלוקוז, סוכר הנחוץ לו בשעות חייו הראשונות.

למרבה הצער, מצב של הנקה מיידית לאחר הלידה היא לא דבר נפוץ בחדרי לידה בארץ. הצוות מעדיף לחכות עד שיוצאת השליה, נעשית תפירה של קרעים או חתכים במקרה הצורך, והיולדת מועברת לחדר התאוששות. במקרה הטוב תינוק נאלץ להמתין זמן רב, לעיתים שעה ויותר, עד ההנקה הראשונה, ובזמן זה רמות הסטרס אצלו עולות באופן משמעותי.

חשוב, כמו בכל דבר, להדגיש לצוות מראש את רצונך להניק את התינוק מיד לאחר הלידה, ולקוות למיילדת שאף תסייע לך לממש רצון זה.

אז כמה הוא צריך לעלות במשקל?

כללי האצבע על פיהם עובדים אנשי המקצוע הם שלושה: התינוק חוזר למשקל הלידה עד גיל 10-14 יום, מכפיל את משקל הלידה עד גיל חצי שנה, ומשלש את משקל הלידה עד גיל שנה. בנוסף לכך, בטיפת חלב, כל תינוק משוייך לעקומת גדילה מסויימת, ע"פ משקלו וגובהו, ומיקומו על העקומה נמדד בכל ביקור.

בשל כך, לא נכון להתייחס לעלייה במשקל התינוק לפי כמה גר. עליו לעלות בשבוע. מה שנכון לתינוק שנולד 2.5 ק"ג, לא נכון לתינוק של 3.5 ק"ג ולא נכון לפג. קיים גם הבדל בעקומות הגדילה בין בנים לבנות, ובין תאומים לילדים יחידים. ניתן להקל על אי הוודאות בביקורים במועד בטיפת חלב ומעקב על פי עקומות גדילה, כאשר תוכלו להבחין שקצב העליה במשקל יהיה מהיר יותר בחודשיים הראשונים, ויאט ככל שמתקרבים לגיל שנה.

כמובן שהקביעות הללו הם סטטיסטיקה בלבד, וישנם ילדים שלוקח להם קצת יותר זמן להגיע לאבני הבוחן הללו. חשוב להיות סבלניים ולהשתדל להימנע מתחושות כישלון ואשמה במידה והתינוק חורג מהיעדים.

עשו לעצמכן טובה והשתדלו לסמוך על שיקול הדעת שלכן. זה לא קל כנגד הנזיפות ומבטי התוכחה שתקבלו מאחות טיפת חלב, אבל תינוק שאוכל מספיק יהיה רגוע אחרי ההנקה, ייתן  4-5 חיתולים רטובים ביממה ולאורך זמן יעלה במשקל.

האם תינוק שמקבל תחליף חלב יעלה מהר יותר במשקל מתינוק יונק?

נהוג לחשוב כך כיוון שלא יודעים מהי הכמות שמקבל התינוק בהנקה, אך קיימים הרבה מצבים הפוכים, בהם תינוקות יונקים עולים מהר יותר במשקל מתינוקות  שניזונים מתחליף חלב. הכל תלוי בכמות מרכיבי השומן בחלב האם ובתדירות ההנקות. בכל מקרה, אין תחליף אמיתי ליתרונות של חלב אם על פני תחליפים, והתינוק תמיד יעדיף את המקור על פני החיקוי.

ולסיום, חשוב לקחת בחשבון את הגנטיקה. הורים נמוכים ורזים לרוב ילדו תינוקות נמוכים ורזים, ולכן יש להתייחס גם לנקודה זו כשמעמיסים על כתפי תינוק כ"כ צעיר את כל הדאגות שלנו. בתאבון ובהצלחה.

למפגש טיפול בתינוק

מיכל ברס היא מיילדת ואחות ממרכז הארץ, מעבירה קורסי הכנה ללידה ומפגשי טיפול בתינוק

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now