לייעוץ הנקה

התקפי גזים (קוליק)

איך אדע שהתינוק שלי סובל מגזים?

 

תופעה טבעית ונורמלית, הנפוצה בקרב תינוקות רבים ומתרחשת בד"כ מגילאי 0 עד 3 חודשים. התופעה יכולה להיגרם ממספר גורמים כגון : האכלת יתר ועומס על מערכת העיכול, תהליכים חדשים במערכת העיכול שעדיין לא יודעת איך להתמודד עם האוכל, שכיבה ממושכת על הגב. השעות הקשות ביותר הן, בדרך כלל, שעות אחר הצהריים והערב. התינוק יראה סימנים של חוסר מנוחה, יבכה בכי מר. אפשר לחוש בפעילות הגזים בבטנו, לפי העיוותים שהוא מעוות את גופו.

 

אז מה לעשות?

על מנת להקל על כאבו, עסו את בטנו של התינוק בכיוון השעון, וקרבו את ברכיו לכיוון הבטן תוך שאתם מפעילים לחץ על כפות רגליו. השכיבו אותו על הבטן ולטפו אותו. אפשר לתת תכשיר תרופתי להקלה, כמו סימיקול או גליקול, או חליטת תה צמחים בכמות של עד 60 מ"ל ביום. לא מומלץ לתת תה שומר קנוי בשל כמות הסוכר הרבה שהוא מכיל. אחיזת "סבתא" מקלה על כאבים של התינוק, מרגיעה אותו וגם משחררת יד של האוחז בו. התנוחה יעילה במיוחד בעמידה כאשר מטיילים עם התינוק מחדר לחדר.

הורדת מאכלים שונים מדיאטת האם המניקה לא תמיד מסייעים ולא הוכח שסוג מזון מסויים הוא זה הגורם לתופעת הגזים בתינוקות. רצוי להתייעץ עם איש מקצוע לפני ששוקלים להוריד מזון מסויים על מנת לא לפגוע באיזון התזונתי של האם.

ואם כלום לא עוזר?

אם התינוק אינו מפסיק לבכות, ואתם חשים שהסבל שלו הוא הרבה מעבר למה שתואר כאן, כדאי להסתייע בתחנה לבריאות המשפחה או ברופא המטפל.

מיכל ברס היא מיילדת ואחות ממרכז הארץ, מעבירה קורסי הכנה ללידה ומפגשי טיפול בתינוק

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now