סוכרת הריון מנקודת מבט נטורופתית - מניעה וטיפול

מהי סוכרת בהריון?

סוכרת הינה מצב בו רמת הסוכר בדם איננה מאוזנת (גבוהה או נמוכה מדי), דבר הגורם להפרעות רבות בתפקוד הגופני. באופן תקין, סוכר עובר מהדם לתאי הגוף בעזרת הורמון האינסולין, אשר נקשר לקולטן בדופן התא ומסייע (כמו ״מפתח״ לתוך התא) לסוכר להיכנס לתאים ולהזינם. במצב בו יש עודף באינסולין, יורדת רגישות הקולטנים אליו (מצב הנקרא ״תנגודת לאינסולין״), והסוכר אינו מצליח להתפנות מהדם.

 

בהריון, בשל שינויים הורמונאליים ייחודיים, יכול להיווצר עומס שכזה, וליצור תנגודת לאינסולין. במצב כזה ייתכן עודף סוכר בדם (היפרגליקמיה) או חוסר סוכר בדם (היפוגליקמיה) - שניהם מסוכנים ועשויים לגרום לבעיות בריאותיות חמורות, ובהריון - ביתר שאת - עלולים לסכן הן את האם והן את העובר.

 

סוכרת הריונית עשויה להתפתח באיטיות, ואנו עלולים ״לפספס״ את השלבים המוקדמים לה. התסמינים הנפוצים כוללים השתנה תכופה, צמא מוגבר, עליה או ירידה במשקל ועייפות משמעותית. כיום ברור כי עודף משקל, עליה גבוהה במשקל במהלך ההריון, תזונה עודפת בסוכרים פשוטים ושומנים, רמות לחץ גבוהות ואורח חיים מחישים את התהליך ואת הסיכון לסוכרת הריונית.

 

סוכרת הריונית גם מעלה את הסיכוי של האם לפתח סוכרת סוג 2 בהמשך החיים. מאחר והסיבות המרכזיות לסוכרת אותן מניתי כאן קשורות לאורח החיים, ובעיקר לתזונה לקויה, הרי שניתן בקלות ובפשטות לשנות את המצב, ולאזן את רמות הסוכר בדם.

הטיפול הנטורופתי יתרכז בשינוי תזונתי לכיוון של אכילה מאוזנת בכמות ובאיכות - נגביר אכילת מזונות טבעיים - פירות, ירקות, קטניות, דגנים מלאים, שמן זית, אגוזים וזרעים, נסיר מהתפריט מזונות מעובדים ומזונות עתירי סוכר ומלח, ונתאים תזונה זו באופן אישי לכל מטופלת ולאורח חייה הייחודי.

 

כדאי גם להוסיף פעילות גופנית (המותאמת לנשים בהריון) קבועה. פעילות גופנית מגבירה את הרגישות הגופנית לאינסולין, משפרת פלאים את מצב הרוח ומסייעת כמובן בשמירה על המשקל התקין.

 

בנוסף - ניתן להשתמש בצמחי מרפא, אשר מגבירים את הרגישות לאינסולין, וכן צמחים המסייעים לשליטה בתיאבון ובירידה במשקל.

ואחרון חביב - ישנה חשיבות רבה גם להיבט הנפשי בטיפול בסוכרת, היות ולחץ מעלה את הפרשת הורמוני הסטרס בגוף, אשר מקשים על תהליכי איזון הסוכר. בטיפול הנטורופתי נשתמש במגוון שיטות הרפיה ושחרור ממתח כגון דמיון מודרך, מדיטציה, יוגה, רפלקוסולוגיה ועוד. 

לסיכום, ראינו כיצד הטיפול הטבעי יכול להביא למניעת תהליכים סוכרתיים, וכן להטבה משמעותית בסוכרת הריונית באם כבר התפתחה כזו בקלות, ביעילות ובשמחה.

מיכל ברס היא מיילדת ואחות ממרכז הארץ, מעבירה קורסי הכנה ללידה ומפגשי טיפול בתינוק

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now