לקורס הכנה ללידה

אפידורל

איך עושים אפידורל?

 

אפידורל היא פרוצדורה לשיכוך כאבים, הנפוצה מאד בחדרי לידה. היא מבוצעת ע"י רופא מרדים תוך יצירת סביבה סטרילית ככל שניתן. 

בזמן ביצוע האפידורל, מוחדרת צינורית דקה לחלל הנמצא בין שתי חוליות בגב התחתון. צינורית זו מחוברת לשקית עירוי המזרימה חומר הרדמה המשכך את כאב הצירים במהלך הלידה. 

בזמן האפידורל תתבקשי לעגל את הגב התחתון ככל שניתן, על מנת להקל על הרופא למצוא את הנקודה אליה מוחדרת הצינורית. את לא נשארת עם מחט בגב, ואין בעיה לשכב בכל תנוחה שנוחה במהלך הלידה. 

האם זה מסוכן?

לפרוצדורה זו מספר תופעות לוואי, כאשר את רובן ניתן למנוע או לצמצם כמה שאפשר:

ירידת בלחץ דם, יכולה לקרות מספר דקות לאחר מתן האפידורל.על מנת להמנע מכך, לפני ביצוע אפידורל, תחוברי לשקית עירוי של נוזלים. הנוזלים ימלאו את כלי הדם שלך ובכך תמנע הירידה בל"ד. חשוב לדווח למיילדת על כל תחושת סחרחורת לאחר האפידורל.

 

דימום באזור הזרקת האפידורל - לפני מתן אפידורל נוודא שתפקודי הקרישה שלך תקינים, ע"י לקיחת ספירת דם ובדיקת מדד שנקרא טסיות דם (מופעי כ PLT או Platelets בספירת דם). ערך נמוך מ 100,000 מצריך בדיקה האם ניתן לעשות אפידורל או שתוכלי להעזר באמצעי אחר לשיכוך כאבים כגון טישטוש או PCA.

זיהום באזור ההזרקה - המרדים ינקוט באמצעים סטריליים כמו שימוש במסיכה, כפפות וציוד סטרילי, ויחטא היטב את אזור ההזרקה. לצורך כך ייתכן ובן זוגך יתבקש לצאת מהחדר, וחשוב שתקפידי שלא לגעת בכיסויים הסטריליים שיכסו אותך. 

 

כאבי גב מספר שבועות לאחר הלידה - כאשר המרדים מתקשה למצוא במדוייק את מקום ההזרקה, יתכן יותר מנסיון אחד להחדיר את מחט האפידורל, דבר שעשוי להוביל לכאבי גב. השתדלי לעזור למרדים ע"י כך שתשבי ללא תזוזה בתנוחה בה ימקם אותך, ותצרי גב עגול ככל שתוכלי, על מנת ליצור רווח בין חוליות עמוד השדרה, בינהן מוחדרת המחט.

כאבי ראש מספר שבועות לאחר הלידה - כיוון שמדובר בפרוצדורה מאד מדוייקת, ייתכן ותווצר דליפה של נוזל השדרה דרך מחט האפידורל. במידה ואת סובלת מכאבי ראש קשים לאחר הלידה, ניתן לבצע בבית החולים, טיפול הנקרא blood patch בו מבצעים מעין אפידורל חוזר וסותמים את החור שנוצר ע"י מעט מהדם שלך. מרגיע כמעט באופן מיידי את כאבי הראש. 

קחי בחשבון שמדובר בתופעות לוואי בלבד, כלומר הן קורות במקרים נדירים מאד. 

האם צריך לחתום על הסכמה לאפידורל? גם בשבת? 

המרדים יסביר לך על תופעות הלוואי האפשריות של אפידורל, וכן, תתבקשי לחתום על הסכמה לביצוע אפידורל. במידה ואת שומרת שבת, בדקי עם בית החולים האם תוכלי להביא טופס חתום מראש מהבית. כך לא תצטרכי לחתום בשבת.

"חשוב לדעת מהו העיתוי הנכון ללקיחת אפידורל, כדי לשמור על שלום התינוק והיולדת"

I’m a paragraph. Double click

me or click Edit Text. It's easy  to make it your own.

מיכל ברס היא מיילדת ואחות ממרכז הארץ, מעבירה קורסי הכנה ללידה ומפגשי טיפול בתינוק

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now