מה זה GBS?

GBS, או חיידק סטרפטוקוקוס מקבוצה B, הוא סוג של חיידק החי במעיים ונודד מפי הטבעת לנרתיק ולדרכי השתן. בכל רחבי העולם, בין 10-30% מהנשים בהריון נשאיות ל GBS, ואצל רובן אין ביטויי קליני לנשאות מלבד לעיתים דלקת בדרכי השתן. לתינוקות שרק נולדו, GBS עשוי לגרום לדלקת קרום המוח , דלקת ריאות או זיהום של הדם (ספסיס).

כיצד ניתן לאבחן האם אני נשאית ל GBS?

לעיתים, בשלבים מוקדמים בהריון, במידה ואת מפתחת סימנים של דלקת בדרכי השתן או צירים מוקדמים, מתגלה נשאות ל GBS בבדיקת שתן.

 

לקראת סוף ההריון, ההמלצה היא לבצע תרבית GBS בשבוע 35-37 להריון. פעולה זו מתבצעת על-ידי לקיחת תרבית מפי הטבעת והנרתיק עם מקלון, וניתן לקבל את התוצאות לאחר כ-48 שעות, כאשר המטרה היא להשיג את התוצאות לפני הלידה.

ע"פ מחקרים, קיימים חילקי דעות לגבי אמינות הבדיקה, והיכולת שלה לזהות ב 100% נשאות ל GBS. התייעצי עם רופא הנשים שלך לגבי עמדתו בנוגע לביצוע הבדיקה. 

כיצד ניתן למנוע הדבקות של התינוק ב GBS?

  • במהלך ההריון: במידה ונמצאת חיובית ל GBS בבדיקת שתן, יומלץ לך ליטול אנטיביוטיקה על מנת להוריד את רמת החיידקים בגופך. המטרה היא למנוע אפשרות של צירים מוקדמים ולידה מוקדמת.

  • בלידה עצמה: תקבלי אנטיביוטיקה כל 4 שעות, על מנת שזו תספיק לחצות את השליה ולעבור לתינוק. מחקרים מראים כי מתן אנטיביוטיקה 4 שעות לפני הלידה הורידה את הסיכוי לתחלואה מ GBS בקרב תינוקות מ 1.7 ל 0.2 תינוקות מתוך כל 1000. 

לקורס הכנה ללידה

הכנה להריון בסיכון

האם יש תינוקות עם סיכוי גבוה יותר להדבק בזיהום כתוצאה מ GBS? 

גם כאשר לא ידוע אם יולדת היא נשאית ל GBS, ישנם גורמי סיכון שעשויים להגדיל את הסיכוי של התינוק להדבק בחיידק:

  • פג צעיר מ 37 שבועות.

  • ירידת מים ממושכת - מעל 18 שעות.

  • חום במהלך הלידה מעל 38.0 C .

  • תינוק קודם עם זיהום ב GBS.

 

בכל המקרים הללו, ולפי שיקול הדעת של הרופא, תקבל היולדת במהלך הלידה אנטיביוטיקה בכל 4 שעות, על מנת למנוע את הדבקות התינוק בחיידק. 

אם אני חיובית ל GBS, האם עלי להגיע מוקדם יותר לחדר לידה? 

שאלה מצויינת שנשאלת הרבה. הכל תלוי האם ירדו המים או לא. התינוק נחשף ל GBS רק כאשר שק מי השפיר נקרע, והחיידק יכול לעלות מהנרתיק לחלל הרחם ולתוך מי השפיר:

אם החלו צירים אך עדיין לא ירדו המים: המתיני בבית, מדדי את הזמן שעובר בין ציר לציר והגיעי לחדר לידה כאשר הצירים הם סדירים, מופיעים כל 3-5 דקות וכואבים מאד.

במידה וירדו המים: מהרי להגיע לבית החולים על מנת להתחיל ולקבל אנטיביוטיקה.

לסיכום:

הדבקות של תינוק ב GBS היא נדירה, ותחלואה מ GBS נדירה אף יותר. במידה ונמצאת שאת נשאית של החיידק, ניתן למנועה תחלואה של תינוקות ע"י מתן אנטיביוטיקה במהלך הלידה. 

בהצלחה.

עוד שאלות? הוסיפי כאן ואחזור אליך

מיכל ברס היא מיילדת ואחות ממרכז הארץ, מעבירה קורסי הכנה ללידה ומפגשי טיפול בתינוק

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now