תוכנית לידה בסגנון קצת אחר

המלצה רפואית לזירוז הלידה:

 

ישנם מקרים בהם יציעו לך לבצע השראה או זירוז של לידה. קיימות סיבות רבות להמלצה לזירוז (augmentation)  או השראה (induction) של לידה. סיבות אלו כוללות במרבית המקרים עובר קטן או גדול, שבוע הריון עודף, האטות בדופק העוברי, סיבות אמהיות כמו סוכרת הריונית או חשד לרעלת הריון.  בקשי מהצוות הסבר מדוע הזירוז נחוץ, והיי משוכנעת שהדבר הוא הטוב ביותר עבורך ועבור תינוקך.

 

 

מה לעשות כאשר מציעים לי זירוז של הלידה? 

בחני האם ההמלצה לזירוז היא (1) בשל מצוקה עוברית או אימהית (האטות בדופק, עובר גדול/קטן מדי, מיעוט או ריבוי מי שפיר, סוכרת הריון, רעלת הריון וכו') או (2) בשל פתיחה קטנה או חוסר התקדמות של הלידה (בירידת מים ממושכת או הגעה מוקדמת מדי לחדר לידה).

  • במקרה הראשון, המלצתי היא אכן לקבל את המלצת הרופאים לזירוז.

  • במקרה השני, התייעצי עם הרופא או המיילדת מהן האפשרויות להמתין עם זירוז הלידה עד להתקדמותה הטבעית. במרבית בתי החולים תוכלי להמתין בחדר משלך עד להתקדמות ללידה פעילה.

 

איך מתבצע הזירוז?

התהליך מצריך שני שלבים. בשלב הראשון ניצור פתיחה ראשונית קטנה של צוואר הרחם. הפתיחה יכולה להתבצע בשתי דרכים:

 

  1. פרוסטגלנדין - הורמון הגורם לריכוך צוואר הרחם ולהתפתחות צירים יעילים בתוך שעות ספורות. לצוואר הרחם יוחדר נר או שרוך בד קצר, פרופס (propess), המכילים את ההורמון. התרופה מוחדרת לצוואר הרחם בבדיקה ואגינלית רגילה.  

  2. בלון – החדרת קטטר לצוואר הרחם וניפוח בלון מלא מים בתוכו, כדי ליצור לחץ מכאני מלאכותי המדמה את ראש התינוק על צוואר הרחם. הבלון נפלט בעצמו כאשר נוצרת פתיחה של 2 – 2.5  ס"מ.

 

בשלב השני נייצר צירים שימשיכו את תהליך הלידה ויגדילו את פתיחת צוואר הרחם. ייצור הצירים נעשה באמצעות התרופה פיטוצין (pitocin), שהוא חיקוי סינתטי של ההורמון אוקסיטוצין, שגורם להתכווצויות חזקות וארוכות של הרחם. פיטוצין ניתן בעירוי ומחייב חיבור למוניטור על מנת לוודא שקצב הצירים אינו מהיר מדי ולא נגרמת מצוקה לעובר.

שמעתי שזירוז מאד כואב. האם זה נכון?

פרופס ופיטוצין יוצרים צירים מהר יותר מאשר בתהליך רגיל וטבעי. בשל כך, התחושה שמתקבלת היא של כאבים חזקים יותר, אולם מדובר באותם כאבים כמו בלידה רגילה, רק שאלו מגיעים מהר יותר לעוצמה המקסימלית, בעוד שבלידה טבעית, הגוף מסתגל לעוצמת הכאב לאט לאט.

בהחלט אפשר להתמודד עם צירים של זירוז בטכניקות טבעיות שונות, ויחד עם זאת אפשר לעזור לך עם הכאבים בעזרת אפידורל, במידה ואת מעוניינת. 

 

למפגשי הכנה ללידה

מיכל ברס היא מיילדת ואחות ממרכז הארץ, מעבירה קורסי הכנה ללידה ומפגשי טיפול בתינוק

מיכל ברס היא מיילדת ואחות ממרכז הארץ, מעבירה קורסי הכנה ללידה ומפגשי טיפול בתינוק

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now