לייעוץ הנקה

פטמות סיליקון, כן או לא?

מהן פטמות סיליקון? 

 

אלו פטמות המולבשות על הפטמה הטבעית ומונעות מהחניכיים של התינוק לפצוע את הפטמה וההילה שסביבה. פצעים כאלו במרבית המקרים קורים כאשר משתמשים בתנוחה הנקה לא נכונה, ושיפור התנוחה יכול לסייע לשפר את מצב הפטמה.

הדבר החשוב ביותר הוא לנסות לרפא את הפצעים, ולכך שיטות רבות, כמו מריחת משחות שונות, מריחת חלב האם עצמו, אוורור הפטמה, מריחת חמאה ועוד ועוד, יכולות לעזור. אולם עד שהפצעים יחלימו, וכדי להימנע מהפסקת ההנקה, ניתן להיעזר בפטמות סיליקון, ולתת לפטמות הטבעיות קצת "לנוח".

יש הרבה מרננים נגד פטמות סיליקון, ואין ספק שהן לא הדבר האידאלי. אולם פטמות כואבות ופצעים מדממים יכולים לדכא גם את האמא המסורה ביותר, ולגרום להפסקת ההנקה. לכן, יש גם דרך להתגבר על כל מכשול שהפטמות עשויות לגרום.

שמעתי שפטמות סיליקון הן בית גידול לחיידקים בשל שאריות חלב

 

כמו כל פטמה של בקבוק, אותה שוטפים בקפדנות במדיח או בהרתחה, גם פטמות סיליקון ניתנות לשטיפה יסודית. כמובן חשוב להקפיד על כך ולא להתייחס אליהן כמו רפידת הנקה, אלא לשטוף אחרי כל האכלה.

זו נראית לי סתם טירחה, עדיף לטפל בפצעים

 

כמובן שזו טרחה אבל בהרבה מקרים הן מצילות את ההנקה. אין ספק שטיפול נאות בפצעים, ובמיוחד שיפור תנוחת הנקה, יסייע לשיפור מצב הפיטמה, אבל עד שהפטמה מבריאה, וכדי להמשיך להניק, פטמת סילקון לזמן קצר תסייע לפיטמה (הטבעית) להשתקם.

האם תפוקת החלב יורדת כיוון שאין מגע ישיר עם העור?

 

תפוקת חלב מושפעת ממגע עם העור אך גם מקול ובכי של תינוק, ריח של אמא, והכי חשוב – ביקוש והיצע. אם מרגישים שיש ירידה בתפוקה והתינוק אינו מקבל מספיק חלב (אפשר לבדוק זאת ע"י בדיקת כמות החיתולים הרטובים), אפשר לשאוב את יתרה החלב לאחר הארוחה ולתת לתינוק חלב אם בבקבוק.

סיפרו לי שהפטמה ממכרת והתינוק לא יסכים לינוק בלעדיה

 

לפעמים זה נכון. כבר היו תינוקות שהתמכרו לפטמה ולא הסכימו לחזור ישירות לאמא, אבל מולם יש המון תינוקות אחרים ש"נגמלו" בקלות. חבל לבטל משהו בגלל ניסיון לא טוב של חברה אחת.

מיכל ברס היא מיילדת ואחות ממרכז הארץ, מעבירה קורסי הכנה ללידה ומפגשי טיפול בתינוק

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now