סודות מחדר הלידה

אז מה בעצם קורה שם בחדר הלידה? כל המונחים המקצועיים שזורקים שם באויר. מה ההבדל בין פתיחה למחיקה? מה הוא זירוז? מה עדיף, אפידורל או טשטוש?

כתבה ראשונה בסדרה.

 

מחיקה ופתיחה: דמייני את הרחם שלך כמו בלון, שבקצהו נמצא החלק המוארך, שמדמה את צוואר הרחם. צוואר הרחם הוא שריר שסוגר על פתח הרחם ומגן על ההיריון. כאשר ראש התינוק יורד בתעלה הלידה, צוואר הרחם מתקצר ומתאחה עם הרחם עצמה, בדיוק כמו שמנפחים את הבלון. ההתקצרות של צוואר הרחם נקראת מחיקה והיא נמדדת באחוזים.  במקביל למחיקה, צוואר הרחם הולך ונפתח כדי לאפשר לראש התינוק לצאת. זוהי פתיחה והיא נמדדת בס"מ. פתיחה מליאה מוגדרת כ 10 ס"מ.

מוניטור: זהו מכשיר המאפשר למדוד שני פרמטרים. הראשון הוא קצב הצירים. בכל כמה דקות מופיע ציר. לפי מדידה זו ניתן לראות מתי הצירים תכופים וסדירים, מה שמרמז על מצב מתקדם של הלידה. לא נמדדת עוצמת הצירים. את זה רק את מרגישה. המדד השני הוא דופק העובר. ערך תקין הוא 120-150 פעימות בדקה, מאד מהיר יחסית לאדם מבוגר ולרוב נשמע כמו דהרות סוסים.   המוניטור מאפשר לעקוב אחר מצב העובר במהלך הלידה. מצב תקין יתבטא בהאצות של דופק העובר מדי פעם. מצוקה עוברית לרוב תתבטא בהאטות בדופק.

זירוז: מסיבות שונות לעיתים יומלץ לך לזרז את הלידה. שבוע הריון מתקדם, ירידת מים ממושכת ללא צירים, מצוקה עוברית, צירים מרוחקים או אפילו סתם התעייפות שלך במהלך הלחיצות להוצאת התינוק.  הזירוז בחדר לידה כולל מתן הורמון סינטטי הנקרא פיטוצין, באמצעות עירוי. פיטוצין מדמה את פעולת ההורמון הטבעי, אוקסיטוצין, וגורם לכיווצים של הרחם, כלומר לצירים. בקשי תמיד להבין מדוע נדרש הזירוז, אלו תופעות לוואי אפשריות במתן זירוז, וכיצד הוא עשוי להשפיע עליך ועל העובר.

יש יולדות הטוענות שצירים תחת פיטוצין כואבים יותר. מנסיוני מדובר באותם צירים ובאותו כאב, אבל תחת פיטוצין הצירים מהירים יותר ומגיעים די מהר לאחר תחילת הזירוז, בניגוד לצירים טבעיים, שנוצרים בהדרגתיות, כדי אולי לתת לך את היכולת להתמודד עם הכאב בהדרגה.

 
 
 
 

לקורס הכנה ללידה

טשטוש: אמצעי לשיכוך כאבים, הניתן דרך עירוי. מדובר במתן חומר הנקרא פטידין (לא להתבלבל עם פיטוצין) שהוא סוג של מורפיום, הגורם לתחושת טשטוש, והיולדת לרוב נרדמת בין הצירים. הכאב המורגש הוא רק של שיא הציר, ומיד לאחריו שוקעים שוב לתחושת הנמנום. הטשטוש מאד עוזר להתגבר על הצירים החזקים המלווים את תחילת פתיחת צוואר הרחם אולם יש לו נקודת תורפה עיקרית. מכיוון שהחומר ניתן דרך העירוי, הוא מועבר גם לעובר וגורם לו לנמנם. הדבר לא בעייתי לכשעצמו, אך עשוי לגרום לו להיות ישנוני בלידה עצמה, ולעיתים אפילו לא לבכות כאשר הוא יוצא. בשל כך משתדלים לתת טשטוש בפתיחה קטנה יחסית על מנת שיתפנה מהגוף לקראת הלידה, מה שגורם לכך שמשפיע מעט מאד בזמן לחיצת התינוק החוצה.

אפידורל: אמצעי לשיכוך כאבים, הניתן ע"י רופא מרדים. צינורית מוכנסת, תחת הרדמה מקומית, אל חלל סביב חוט השדרה, וחומר הרדמה מוזרם דרכה במהלך כל הלידה. ניתן גם לתת תוספת באופן עצמאי במידה ומרגישים כאבים. אכן אמצעי אידיאלי לשיכוך כאבים אך לא נטול בעיות. מגוון של תופעות לוואי כמו גרד, רעידות בלתי נשלטות, כאבי ראש, כאבי גב, והנפוץ מכולם, ירידה חדה בלחץ דם, עשויים ללוות שימוש באפידורל. עצם השכיבה הממושכת מובילה סטטיסטית לריבוי התערבויות בלידה ומעלה סיכויים ללידת ואקום וניתוח קיסרי.

באופן עקרוני אין מניעה מלקבל אפידורל בכל שלב בלידה, מרגע שנכנסת לחדר לידה, כלומר סביב פתיחה של 3-4 ס"מ. נדרשת הכנה של מוניטור תקין וקבלת עירוי נוזלים על מנת להתמודד עם ירידת לחץ הדם האפשרית.

 

אז מה עדיף, טשטוש או אפידורל?

 

הבחירה באיזה שיכוך כאבים לקחת הוא שלך בלבד. לכל אחד מהם בעד ונגד. שיכוך כאבים מוחלט באפידורל, אך סיכוי גבוה להתערבויות ומצוקת עובר, ולעומתו שיכוך עדין יותר בטשטוש, ובצידו הרדמות והתנתקות מהלידה, וירידה בערנות העובר. טשטוש היא גם האפשרות העדיפה במקרה שאין אפשרות לקבל אפידורל כמו תפקודי קרישה לקויים (חוסר קרישה), בעיות נוירולוגיות באזור עמוד השדרה, ולעיתים (לא תמיד) קעקוע באזור ביצוע האפידורל.

אולי בכלל לידה טבעית?

 

לידה ללא שיכוך כאבים בהחלט אפשרית. עם השנים שכנעו אותנו שאנחנו לא מסוגלות ללדת מבלי שיטשטשו אותנו וינתקו אותנו מכל תחושה בלידה. המצב הוא לא כזה וחשוב שנוביל מגמה של לידות בהן אנחנו שולטות בגופנו ויולדות באופן הבטוח ביותר לילדנו. יחד עם זאת, כאב בלידה מלווה בהמון פחד וכדי לאפשר לידה ללא שיכוך כאבים, נדרשת הכנה מתאימה על מנת להתמודד עם הפחד ולהבין את המנגנונים ההורמונים הבריאים, שמניעים לידה טבעית.

בכתבה הבאה: שלבי הלידה, חתך בלידה, איך להימנע מקרעים, פקיעת קרומים

לקורס הכנה ללידה

מיכל ברס היא מיילדת ואחות ממרכז הארץ, מעבירה קורסי הכנה ללידה ומפגשי טיפול בתינוק

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now