סודות מחדר הלידה 2

בכתבה הראשונה הוצגו ההבדלים בין פתיחה למחיקה, מה הוא זירוז? מה עדיף, אפידורל או טשטוש? הפעם - הפעם על שלבי הלידה, חתך בלידה, איך להימנע מקרעים, פקיעת קרומים. 

כתבה שניה בסדרה.

 

שלבי הלידה: כמו כל דבר בחיים, הלידה מחולקת לשלושה שלבים.

 

  • השלב הראשון מתחיל כאשר את יכולה לחוש צירים סדירים ומסתיים בפתיחה מלאה, כלומר 10 ס"מ. זהו שלב שיכול להמשך מספר שעות לא מבוטל, ומצריך סבלנות רבה. השתדלי להישאר בבית כמה שאפשר, עד לצירים סדירים וצפופים, המגיעים כל 3-4 דקות, וזאת על מנת שתוכלי להיכנס בזריזות לחדר לידה, ולקבל שיכוך כאבים במידה ותרצי.

  • השלב השני מתחיל מפתיחה מלאה ורצון ללחוץ ומסתיים בלידת התינוק. שלב זה נמשך ממספר דקות ועד כשעתיים-שלוש. הצירים כעת יורגשו באופן שונה. עוצמתם רבה יותר, וכשראש התינוק יורד ודוחף את פי הטבעת, תרגישי שאת צריכה לעשות את צרכייך. לכן הצירים בשלב השני נקראים "צירי לחץ".

  • השלב השלישי מתחיל עם היוולדו של התינוק ומסתיים ביציאת השליה. שלב זה נמשך מספר דקות ואינו כואב. המיילדת תבדוק את שלימות השליה ותוודא, ע"י עיסוי של הרחם, שהוא התכווץ וכעת הוא ריק מקרישי דם.

 

ירידת מים: כ-10% מהלידות מתחילות בפקיעה ספונטנית של שק מי השפיר וירידת המים מתוכו. במקרים בהם הלידה החלה עם צירים, שק מי השפיר יפקע במהלך הלידה או המיילדת תציע לך שתפקע את שק מי השפיר בעצמה, על מנת לאפשר לראש התינוק לרדת בתעלת הלידה ולזרז אותה. פקיעת שק מי השפיר אינה כואבת וכרוכה בבדיקה וגינאלית רגילה ושימוש בפוקען דק לפקיעת השק.  

 
 

לקורס הכנה ללידה

מניעת קרעים: כשראש התינוק מתחיל את שלב ההכתרה  (שלב שבו החלק הרחב של הראש עובר  דרך פתח הנרתיק) תרגישי תחושה של צריבה או מתיחה חזקה. זו השעה שבו יש לילד את הראש לאט. כשראש התינוק מוכתר יש לעצור את הלחיצות ולנסות לנשום בפה פתוח כדי לא ללחוץ. הימנעות מלחיצה בשלב זה נעשית כדי למנוע קרע בפרינאום. בשלב זה חשוב להיות קשובה למיילדת שתנחה אותך מתי לא ללחוץ ומתי לנשום. הראש יוצא ותרגישי הקלה עצומה כיוון שהחלק הרחב ביותר עבר.

על מנת להקל על יציאת הראש, הביאי לחדר לידה שמן שקדים, או שמן לעיסוי פרינאום. המיילדת תשפוך את השמן על ראש התינוק בזמן יציאתו, והוא יחליק על השמן במטרה למנוע קרע.

ניתן להכין ולהגמיש את פתח היציאה של התינוק ע"י עיסוי הפתח בשמן שקדים מספר שבועות לפני הלידה.

 

חתך בלידה: לפני לא מעט שנים ביצעו חתך בפתח יציאת התינוק בכל לידה ראשונה, מחשש של היווצרות קרע משמעותי במהלך הלידה. כיום הדבר לא נעשה באופן אוטומטי, אלא נשאר לשיקול דעתה של המיילדת. ההחלטה מתקבלת כאשר המיילדת רוצה לחסוך ליולדת קרע גדול, והיא מבצע חתך קטן שיספוג את לחץ יציאת התינוק. במידה ואת עם אפידורל, לא תרגישי את החתך, ואם אין אפידורל, המיילדת תבצע הרדמה מקומית לפני החיתוך.

מיכל ברס היא מיילדת ואחות ממרכז הארץ, מעבירה קורסי הכנה ללידה ומפגשי טיפול בתינוק

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now