לידה כשיעור לחיים

"העובר גדול מדי – אני לא אצליח ללדת", "הצירים הם בלתי נסבלים – לא אוכל ללדת בלידה טבעית". "התינוק קטן ושברירי – לא אצליח להחזיק אותו". "יש המון דם בלידה – בטוח אתעלף". "הצוות מנהל את הניתוח הקיסרי – אני לא צריכה להתכונן".

כמה עצות, תובנות סובייקטיביות, פחדים אישיים, מיתוסים ואמונות סובבים סביב לידה. זה נראה כמו אירוע אפוף מיסתורין, מבלבל, ללא שליטה, עם יכולת התמודדות מינימלית. סיטואציה שבה את נאלצת להפקיד את גופך, את החוויה שלך ואפילו את העובר שלך, בידיים של אנשים זרים, מקצועיים ככל שיהיו, ולך אין מילה ואין שיקול דעת.

וכמה זה נכון גם לסיטואציות חדשות אחרות בחיים. הסבת מקצוע, קניית דירה, לימוד נהיגה, ריצת מרתון. סיטואציות מפחידות, לעיתים רחוקות מאיתנו, ובהרבה מקרים, נראות בלתי אפשריות.

יכולת ההתמודדות שלנו עם סיטואציה כמו לידה, כמו עם כל סיטואציה חדשה, תלויה בעיקר בשני גורמים: רמת הפחד שלנו ורמת המוכנות שלנו. נוסחה פשוטה שקל להשליך אותה על כל תחום בחיים.

ככל שרמת הפחד גבוהה יותר והמוח שלנו עסוק בחששות, פחדים של אנשים אחרים, סיפורים מסמרי שיער על לידות קשות ומסובכות, גלישה אינסופית באינטרנט וקריאה על סיבוכים בלידה ועל תוצאות מיילדותיות נדירות וקשות - הולכת וקטנה יכולת ההתמודדות שלנו עם הלידה. אנחנו מתעסקים במה יסתבך, מה יהיה קשה, מה יכול לקרות, ומדמיינים שכל הדברים הללו יקרו בדיוק לנו.

ככל שרמת המוכנות שלנו נמוכה יותר, אנחנו נכנסים יותר ויותר אל תחום הלא נודע, המיסתורי, הבלתי נגיש, וכך גדלה תחושת חוסר השליטה והעדר שיקול הדעת שלנו בחיים שלנו ושל העובר שלנו, והולכת וקטנה יכולת ההתמודדות שלנו עם הלידה.

אז מה עושים?

בתחום הפחד, מפעילים הקשבה מושכלת וסלקטיבית לקולות השליליים שמקיפים אותנו. מקשיבים היטב לעצות רפואיות מקצועיות, אבל מבקשים לדעת על הסיכויים המדוייקים להתכנות של כל סיבוך. המדע יודע לרכז היטב נתונים על אחוזי סיבוכים וסיכויים של כל אירוע, ואפשר בהחלט לבקש את המידע הזה. רופא טוב בקיא בחומר, וישמח לשתף אתכם. לעומת מידע רפואי בדוק, מסננים ואפילו מתעלמים (כן כן) מחוויות אישיות וסובייקטיביות, שלא מעידות על החוויה שתהיה לכם, ואינן מקדמות אתכם לשום מקום. ככל שתהיו מוקפים בפחות תיאורים מפחידים וביותר מידע חיובי, תגדל יכולת ההתמודדות שלכם בלידה עצמה.

בתחום המוכנות, כמו בלימוד נהיגה, שליטה בשפה וריצת מרתון – תרגול מביא למושלמות. מצאו מדריכת לידה מקצועית, סבלנית, חמה ואנרגטית, שתיתן לכם את תחושת הביטחון לה אתם זקוקים. מצאו מישהי שחוותה חוויה חיובית בלידה שלה, ותשאבו ממנה השראה וטיפים על מה היא עשתה כדי שזה יצליח. איך התכוננה, מה עשתה בבית, מי עזר לה, איפה ילדה, אילו החלטות קיבלה בחדר לידה.

לידה היא ממש כמו ריצת מרתון. אדם שרוצה לרוץ מרתון לא מתייצב בוקר אחד בקו הזינוק ומתחיל לרוץ. הוא נידון להיכשל מראש. הוא מתכונן, לוקח מאמן, מתרגל יומיום, משפר את התזונה, משפר את היכולות הגופניות והנפשיות שלו, ומעלה משמעותית את הסיכוי שלו להגיע לסוף המרוץ.


פוסטים אחרונים

מיכל ברס היא מיילדת ואחות ממרכז הארץ, מעבירה קורסי הכנה ללידה ומפגשי טיפול בתינוק

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now