תאומים – לא מה שחשבתם

תינוק אחד, שמחה גדולה. תאומים – שמחה כפולה? ללא ספק הגימיק בתאומים הוא גדול ומבדר, אבל בעיקר לאנשים אחרים. להורים בהריון עם תאומים, הדבר רחוק מגימיק ומאד מפחיד. איך מתארגנים לשניים (לא חייבים הכל כפול), איך מניקים (ביחד או לחוד), איך יוצאים לטיול (קצת יותר התארגנות).

למפגש הכנה ללדת תאומים

איך מתכוננים נפשית ללידת תאומים?

ההתארגנות הראשונה היא בראש, במחשבה, בהתייחסות לכך שמדובר בשני ילדים. לא בגוף אחד שנקרא "תאומים". נסו להתייחס אליהם מראש כשני ילדים שבמקרה נולדו באותו יום. רצוי שהגישה הזו תתרחב לכל מי שנמצא איתם במגע. קרובי משפחה, חברים, גננות. ההתייחסות צריכה להיות "שחר אוכל נהדר וניצן ישן כל הלילה" ולא "התאומים פשוט מתנהגים נהדר".

כנ"ל לגבי הלבשה בבגדים שונים (מקל מאד להבדיל בינהם, גם אם אינם זהים). שמיכות שונות לעגלה, כובעים, מוצצים וצעצוע אהוב. הכל כדי לצור אוירה של הפרדה בין הילדים ולאפשר להם לפתח, כל אחד, את האישיות שלו, מבלי לצור תלות באחיו או אחותו.

ולשאלה הקשה - מה לקנות ללידת תאומים?

ההתארגנות השניה קשורה לציוד. מה קונים כפול ומה משתמשים במשותף? מלבד עגלת תאומים, שני כסאות למכונית, שני מוצצים ושתי מיטות (כולל מצעים, שמיכות ובייבי סנס), אין הבדל גדול ברשימת הקניות בין ילד אחד לשניים. אולי להוסיף מעט יותר חיתולי טטרה, ומעט יותר בקבוקים. לכם, בניגוד להורים לתינוק אחד, יש את היתרון של ניצול מייטבי יותר של בגדי החודשים הראשונים, כאשר שני ילדים ישתמשו בהם במקום אחד. אל תקנו יותר מדי, כי ממילא הם יאוחסנו מהר מאד לטובת הלידות הבאות.

עיקר ההוצאות שלכם לאורך זמן יהיו חיתולים ומגבונים. חפשו מבצעים, קנו בסיטונאות, ואפילו בקשו אותם כמתנה לברית או לבריתה. אל תתביישו לפתוח מחסן חיתולים אצלכם בבית וזכרו שתמיד אפשר להחליף למידה גדולה יותר במידה והחבילה סגורה. קחו בחשבון שתינוק מנצל כ 7-8 חיתולים ביום, ותאומים בסביבות 15.

ועכשיו למבחן האמיתי - השהייה בבית החולים?

 

ההתארגנות השלישית היא ליום הגדול של הלידה והשהייה בבית היולדות. האפשרות שנראית טבעית לרוב האמהות היא ביות חלקי, כלומר התינוקות איתך כל היום, ובלילה מטופלים בתינוקיה בעוד את ישנה וצוברת כוחות לשנים הקרובות.

במקביל, במרבית בתי היולדות בארץ יש אפשרות להשתמש בשיטת הביות המלא, בה יכולים התינוקות לשהות לצד אמותיהם במהלך היום כולו, כולל בלילה. זו שיטה עדיפה על התינוקות עצמם, שיכולים להיות סמוך לאמא, ולא ליד עשרים תינוקות אחרים בתינוקיה. באופן זה את זמינה אליהם מיידית והם לא סובלים מחסרון שלך במהלך הלילה.

יחד עם זאת, כדי להצליח בביות מלא עם תאומים, נדרשת התארגנות לוגיסטית של מלווה נוסף, עדיף מישהו מנוסה כמו בן או בת זוג תומכים, אמא או אחות (קרובת משפחה או אחות מוסמכת), במיוחד אם את אחרי ניתוח קיסרי. בנוסף רצוי ליידע מראש את צוות מחלקת יולדות ולבקש חדר בודד (אם יש כזה) כדי שיהיה מקום להתארגן עם ציוד לתאומים פלוס שהייה של המלווה.

ומה לגבי הנקת תאומים?

שאלת הנקת תאומים תמיד עולה והתשובה היא שבאופן עקרוני לא צריכה להיות בעיה. כמות החלב היא עניין של ביקוש והיצע, וככל שתניקי יותר, יהיה לך יותר חלב, אפילו לשניים. נסי להתארגן מראש ולהביא לבית החולים משאבת חלב (ניתן להשאיל ב"יד שרה" , "עזר מציון" וארגונים נוספים, או לקנות). הנקת תאומים אפשרית בכמה שיטות:

הנקה של שניהם בו זמנית, כל אחד על שד אחר. קצת יותר מסורבל אבל בהחלט אפשרי בסיוע של מלווה והרבה כריות לתמיכה.

הנקה של כל ילד בנפרד. החיסרון הוא שזה לוקח כפול זמן ותינוק אחד לעיתים נאלץ להמתין (בצרחות כמובן) עד שאחיו או אחותו יסיימו לאכול.

הנקה של תינוק אחד ומתן בקבוק עם חלב אם שאוב לתינוק השני ע"י המלווה.

 

כל שיטה בה תבחרו לגיטימית ונכונה עבורכם ועבור ילדיכם, וגם אם תבחרו בתחליף חלב, אל תתנו לנקיפות המצפון לאכול אתכם. יש לכם שנים רבות של בחירות והחלטות שקשורות לילדים, וחבל לבזבז אנרגיה על רגשות אשמה כבר בשלב כ"כ מוקדם.

ולחלק החשוב באמת,

תאומים הם בסופו של דבר ברכה ושמחה כפולה, ולעיתים הם גם מהווים נחמה אחד לשני כאשר ההורים עסוקים, בשל הקשר החזק שנוצר בינהם כבר ברחם.  בהצלחה ומזל טוב.

להשגחה על התאומים בארוע ברית המילה

מיכל ברס היא מיילדת ואחות ממרכז הארץ, מעבירה קורסי הכנה ללידה ומפגשי טיפול בתינוק

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now