תוכנית לידה בסגנון קצת אחר

מצג לא יציב של העובר:

 

ישנם עוברים המציגים בבדיקת אולטרסאונד אחת את הראש כלפי מטה (מצג ראש) ובבדיקה אחרת את העכוז כלפי מטה (מצג עכוז) וחוזר חלילה. לעיתים הם אפילו שוכבים לרוחב בכמה מהבדיקות (מצג רוחבי). עוברים המציגים שינויים חוזרים במצג הראש משבוע 36 נקראים עוברים במצג לא יציב. הדבר נובע מגורמים שונים ואינו תלוי לחלוטין בתנועות שהאם עושה, לחץ, עבודה קשה, עייפות, או בקיצור, זו לא אשמתך. קבלי זאת כגזירה משמים. 

 

 

אז מה עושים? 

עובר במצג לא יציב מדאיג לרוב את הרופאים כיוון שלא ניתן לדעת באיזה מצג יגיע בסופו של דבר ללידה. במידה ויגיע במצג עכוז, ואת בלידה פעילה, יהיה צורך בניתוח קיסרי לא מתוכנן. 

ראשית, חשוב לומר שבהחלט ניתן ללדת עובר במצג לא יציב בלידה ואגינלית. הכל תלוי בתנאים ההתחלתיים של הלידה.

 

האפשרות הטובה והבטוחה ביותר, יחסית, היא לתפוס את העובר ביום טוב, כלומר שהראש כלפי מטה, ולזרז באופן יזום את הלידה. אפשרות אחרת, במידה והראש אינו כלפי מטה, היא לבצע היפוך של העובר, ומיד להתחיל בזירוז. סיכויי הצלחה ללידה ואגינלית, כאשר עושים זירוז במצג לא יציב, גבוהים מאד. 

 

למי זה מתאים?

תחילה חשוב לברר האם המצג הלא יציב נובע ממבנה מיוחד של הרחם. רחם דו קרני, גידולים שפירים (מיומות) ברחם, מבנה האגן או שליית פתח. במבנים מיוחדים כאלו, יהיה קשה למקם את העובר במצג הרצוי ולבצע זירוז מוצלח.

שנית, גורמים התלויים בעובר. עוברים גדולים מאד, מיעוט או ריבוי מי שפיר, מהווים אתגר להיפוך ולכן חשוב להעריך נכון ובאופן מדוייק ומקצועי את משקל העובר ואת כמות מי השפיר.

במידה והלידה עדיין לא התחילה, כלומר אין צירים וטרם ירדו המים, אפשר בהחלט לשקול מיקום יזום של העובר במצג הרצוי וזירוז של הלידה. 

 

מתי?

התייעצי עם רופא הנשים שלך לגבי האפשרות למיקום הראש וזירוז יזום. במרבית המקרים, הלידה היזומה מתרחשת סביב שבוע 38-39. 

בהצלחה

למפגשי הכנה ללידה

עוד שאלות? הוסיפי כאן ואחזור אליך

מיכל ברס היא מיילדת ואחות ממרכז הארץ, מעבירה קורסי הכנה ללידה ומפגשי טיפול בתינוק

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now