שמירת חום גופו של התינוק

בני, נועם, נולד באמצע חודש דצמבר. כשיצאנו מבית החולים, ירד גשם זלעפות, והטמפ' נשקה ל 6 מעלות. כמובן שהיינו בלחץ עצום שמא יתקרר או יצטנן ויחלה, והוא כ"כ קטן, עדין ורגיש. עטפנו אותו בשתי שכבות בגדים, מעיל, שק שינה קטן של תינוקות, שמיכה וכובע, ויצאנו להלחם בקור ובסופה. בסופו של דבר הגענו הביתה, נועם נותר בריא ושלם, ואפילו רמז של עיטוש או שיעול לא עלה ממנו.

אין ספק שלגדל ילד בחורף, יותר מלחיץ מלגדלו בקיץ. אך למזלנו, התברכנו בארץ שאינה מהקרות ביותר, ואיננו סובלים מסופות שלג ומעלות מתחת לאפס.

למפגש טיפול בתינוק

הוצאת התינוק מבית החולים וטיולים מחוץ לבית.

כלל האצבע להלבשת תינוקות, בכל עונה, הוא שכבה אחת יותר מכם. כלומר בחורף, על חולצה, וסוודר שאתם לובשים, הוסיפו עוד שכבת בגד לתינוק, והוסיפו מעיל, שמיכה וכובע במידה ואתם יוצאים מהבית או מבית החולים. קרבו את הרכב לפתח בית היולדות, והעבירו את התינוק אל תוך המכונית המחוממת.

ניתן ואף רצוי לטייל עם התינוק בחוץ, גם בחורף. התינוק חייב להיחשף לאור השמש כדי לייצר ויטמין D הדרוש לחיזוק העצמות.

הוצאת תינוק מבית החולים

חימום חדר התינוק

בכל עונה, הטמפ' המומלצת בחדר של תינוק היא 21-23 מעלות.  הקפידו לתלות בחדר התינוק מד חום על הקיר, בסמוך למיטתו, והמדידה צריכה להיות במדחום זה ולא בשלט של המזגן. בזמן חימום החדר יש להשאיר פתח קטן בחלון לצורך אוורור, על מנת למנוע חימום יתר של החדר, ולאפשר תחלופת אויר. כדי לשמור על הלחות בחדר, רצוי להניח בפינה כלשהי קערת מים. תתפלאו כמה מהר המים יתאדו והקערה תתרוקן.

לגבי סוגיית מזגן או רדיאטור. לכל אחד יתרונות וחסרונות שלו. מזגן חסכוני יותר, מחמם מהר יותר את החדר, וניתן יותר בקלות לווסת בעזרתו את הטמפ'. מצד שני הוא מייבש מאד, וגורם לתחושה של מחנק. חימום ברדיאטור יקר מעט יותר, לוקח לו הרבה זמן עד שמחמם את כל החדר, אך מצד שני פחות מייבש וממשיך לחמם מספר דקות אחרי שכובה.

למען בטיחות התינוק, ובטיחותכם שלכם, הימנעו מחימום בעזרת תנור ספירלה ריצפתי או מפזר חום. קיימת סכנה שצעצוע או בגד ייפלו עליהם ויעלו באש.

חימום חדר האמבטיה

מכיוון שהתינוק ערום, ונמצא במגע עם מים, מומלץ שהטמפ' בחדר האמבטיה תהיה 24-25 מעלות. עוד לפני הלידה התקינו תנור ספירלה מעל הדלת, עם כפתור הדלקה וחימום מחוץ לחדר האמבטיה לצורכי בטיחות. חממו את החדר לפני שמקלחים את התינוק כדי שיכנס לאוירה חמימה ונעימה.

הדרך לשמור על חום גופו במהלך המקלחת, היא להכין את כל ציוד ההלבשה מראש על שידת ההחתלה בחדר, ואת כל ציוד הרחצה מראש בחדר האמבטיה, כולל אמבטיה מליאה. מפשיטים את התינוק בחדרו, עוטפים אותו היטב במגבת ומעבירים לאמבטיה החמימה. בתום האמבטיה, חוזרים עם התינוק העטוף לחדרו המחומם, כשכל ציוד ההחתלה וההלבשה כבר מוכנים.

בברכת חורף חם ונעים

למפגש טיפול בתינוק

מיכל ברס היא מיילדת ואחות ממרכז הארץ, מעבירה קורסי הכנה ללידה ומפגשי טיפול בתינוק

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now