כוחם של המים בהריון ובלידה

 

קיימים מיתוסים רבים הקשורים לשהייה במים במהלך ההריון והלידה. כניסה לים, שחיה בבריכה, מים חמים, מים קרים, שימוש בג'קוזי, לידה במים, לידה עם דולפינים ועוד ועוד. 

אני מאמינה שמים הם גורם מרגיע, מאזן, משככי כאב טבעיים, והמגע עם מים במהלך ההריון והלידה תורם רבות לרווחת האם והעובר. 

אז בואו נסתור כמה מיתוסים, ונאמת אחרים:

  • ג'קוזי: מלבד העובדה שמדובר בבריכת מים קטנה, בתוכה שוהים מספר רב של אנשים, ונקיון המים מוטל בספק, טמפ' המים בג'קוזי עשויה להגיע ל 40 מעלות ואף ליותר. בטמפ' מים כזו, כלי הדם מתרחבים וגורמים לתחושת אופוריה, אך במקביל גורמים לירידה חדה בלחץ הדם, דבר מאד לא רצוי בהריון. סחרחורת ואף עילפון יכולים להיות תוצאה של שהייה בג'קוזי בהריון, ולכן הדבר אינו מומלץ. 

  • שחיה בים או בבריכה: שחיה היא פעילות גופנית מומלצת מאד בהריון. תחושת חוסר הכבידה מאפשרת להניע את גופך הכבד בקלות רבה יותר, תורמת לסיבולת לב-ריאה, התנגדות השרירים למים מחזקת אותם, ואת חווה תחושת רוגע ושלווה.

  • לידה במים: בתי חולים שונים מאפשרים שהייה במקלחת או באמבטיה רחבה במהלך הצירים, על מנת להקל עליהם ולעיתים אף לזרז את הלידה. לא מתאפשרת לידה במים. בפתיחה מליאה, יסייעו לך לצאת מהמים ולעבור למיטת הלידה. בלידות בית, לעומת זאת, נעשה שימוש נרחב בבריכת לידה, ולידות במים נפוצות מאד.  

  • טיפולים במים במהלך ההריון: טיפולים במים כגון ג'הארה, וואטסו והידרותרפיה נעשים בבריכה ייחודית בטמפ' חמימה של 33-34 מעלות ונועדים הן לשיקום והן לרגיעה. תחושת הציפה במים והתנועה בתוכם דומים לתחושה של התינוק ברחם, והטיפול מסייע רבות להקלה על כאבי גב, נפיחויות ברגלים, כאבים במפרקים שונים ועוד. הטיפול בטוח לנשים בהריון.    

  • הקלה על צירים במקלחת: השימוש הנפוץ ביותר במים במהלך הלידה היא כניסה למקלחת. כווני את טמפ' המים למידה הנוחה והנעימה לך, שבי על כיסא פלסטיק ופשוט התמכרי למים הזורמים. אין מגבלת זמן לכמה זמן ניתן להשאר במקלחת והטכניקה פשוטה ואפקטיבית ביותר. כווני את זרם המים בכל פעם לאזורים השונים בהם את חשה את הצירים. זרם המים יגרום לעיסוי של האזור ויקל באופן משמעותי על הכאבים. תוכלי להשאר במים שעה ארוכה עד שתחליטי לצאת, ואז התרענני מעט מחוץ למקלחת, אכלי משהו, נוחי מעט וחזרי שוב למים. 

 

איך אדע אם ירדו לי המים כשאני במקלחת? במידה ויורדים המים, לא תרגישי בכך כשאת במקלחת, אך אל דאגה, כשתצאי מהמקלחת, מי השפיר ימשיכו לרדת וכך תוכלי לזהות מיד ירידת מים.   

מטפלים מומלצים בהריון:

אפרת קשי :

בוגרת הכשרה בג'הארה, וואטסו (שיאצו במים) והידרותרפיה מבית איזי שפירא. 

הטיפול ההידרותרפי לסוגיו מתבצע במים חמימים ונעימים (33-34 מעלות), ומזמין אותך לחוות את הקסם שבמים. למים החמים תכונות שונות המביאות בסופו של דבר לשיפור משמעותי באיכות חיינו מכל הבחינות: - הרפיית שרירים - שיכוח כאבים - שיפור בזרימת הדם - שיפור באיכות הנשימה - הגברת הביטחון העצמי - הגדלת טווחי תנועה במפרקים פגועים. 

מטפלת בהידרותרפיה בבריכה הטיפולית במרכז הרפואי תל השומר, בבריכות טיפוליות ייעודיות ברחבי הארץ, ובשעות הפנאי המועטות מתנדבת במד"א.

054-4959887

pp.jpg

מיכל ברס היא מיילדת ואחות ממרכז הארץ, מעבירה קורסי הכנה ללידה ומפגשי טיפול בתינוק

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now